Forpligtelse til at have en kasseregulering

Vi driver en butik, hvor omsætningen registreres ved hjælp af kasseapparatet. Ofte vil kunderne betale for de købte varer i fremmed valuta, især i euro. Er registret i kassen i en anden valuta yderligere?

I kontrakten med kunst. 111 stk. 3a punkt 1 i momsloven, ved at føre registre ved hjælp af kasseapparater, er momspligtige forpligtet til at udstede en skattelettelse eller faktura fra noget salg, og begge skal forvalte det trykte dokument til kunden.

I § 10, stk. 1 pkt. 14 i forordningen om tekniske betingelser, også når § 8, stk. 1 pkt. 14 i kasseapparatreguleringen, som har data, der skal udstedes på en skattekvittering, skal vi nødvendigvis betyde den valuta, hvor salget registreres, i det mindste for hele bruttosalgsbeløbet.

De vigtigste kriterier og tekniske forhold, som registre vil opfylde, registreres dog i punkt 2 i forordningen vedrørende tekniske forhold.

Derfor er det i videnskaben § 14, stk. 1 i denne forordning bør programmet til salg i anlægget blandt andet have funktion: Hvordan skatteyderne indførelsen af omdøbning den valuta, som salget fremgår, eller dens forkortelse, samt programmering af ændringen på forhånd ved at indtaste dato og klokkeslæt ændringer; gemme dato og tidspunkt opbevaring starten føre fortegnelser over salg i en anden valuta i den finanspolitiske hukommelse, og også omdannelsen af summen af mængden af brutto salg for fremmed valuta, med det resultat af konverteringen på en omkostningseffektiv og indsende betaling skal køre på en finanspolitisk kvittering den finanspolitiske logo med logoet for dataenheder ; Konverteringen skal være konstrueret med en følsomhed på mindst seks decimaler, og konverteringseffekten skal afrundes til to decimaler.

Også for at markere forkortelsen af udenlandske valuta navne er der tegn, der understøttes af den polske polske polen.

Derfor, hvis skatteyderne har til formål at sælge materialer til forbrugernes arbejde, der betaler prisen i fremmed valuta, skal de som regel have et kasseapparat, der er udstyret med en position, der gør det muligt at konvertere valutakursen.

På formularen som var til stede i tilfælde kan det konkluderes, at satsen for de erhvervede artikler er at antages i euro over værdien af kontrakter vil blive afspejlet i amerikanske dollars. Forordninger, der driver moms, regulerer ikke spørgsmålet, hvilken valutakurs vi skal vedtage for at omregne zlotybeløbet til euro.